Vezetékes riasztó rendszerek
A vezetékes riasztórendszer, mint a nevében is jelzi, a központi egységet és a perifériákat összekötő kábelezésre épül. Bár az emberiség fejlődésének hajnalán már fontos volt a magántulajdon védelme. A betörés, mint olyan nem akadályozható meg, viszont lehet csökkenteni a lehetõségét. Ennek több lépése van, de a lényeg hogy minél kisebb támadási felületet biztosítsunk a behatolónak. A betörés elleni védekezés három részre bontható. A védelem egyik eleme lehet a biztosítás. A biztosítótársaságok ugyanakkor a szerződésben, különféle védelmi előírásokat követelnek meg. Ezek a biztosítandó vagyon értékétől és fajtájától függően biztonsági zárak alkalmazását, mechanikai védelmi berendezések felszerelését, elektronikus riasztórendszerek kiépítését írják elő.
A betörés elleni védelem három részre bontható:
-
Személyi védelem.
-
Mechanikai védelem.
-
Elektronikai védelem.
Ez a komplex védelem. A mechanikai védelem feladata az elrettentés, távoltartása a behatolónak valamint a bejutás megnehezítése. A MABISZ három védelmi osztályt különböztet meg, amelyben részletesen leírja milyen mechanikai és elektronikai elvárásokat kell teljesíteni. Egy jól mûködõ mechanikai védelem egy biztonsági rendszer alapja lehet, azonban a mechanikus és elektronikus védelem együttes alkalmazása a leghatásosabb. Ahogy a mechanikus védelem nem alkalmas riasztásra, hasonlóan egy elektronikus rendszer sem tud megakadályozni egy betörést. A két rendszer együtt a leghatásosabb, különösen akkor, ha a riasztó távfelügyeleti rendszerben mûködik. .
Elektronikus védelmi rendszerek feladata a jelzés és riasztás. A védelmi rendszer felépítése:
-
Érzékelõ rendszer.
-
Központi rendszer.
-
Jelzésadó rendszer
-
Vezérlõ rendszer
-
Hálózati és szünetmentes rendszer
-
Szabotázsjelzõ rendszer
A riasztó magát a betörést nem tudja megakadályozni, de legfontosabb szerepe, hogy jelezze a megtörténtét és gátolja a nagy vagyoni kár okozását. Az elkövetõknek egyszerûen nincs ideje arra, hogy a lakásban, szisztematikus munkával megkeressék az értékeket, és minden mozgathatót elvigyenek.
A riasztórendszerrel szemben támasztott fontos szempontok:
– A Vagyonvédelmi rendszer kialakításánál elsõdleges szempont, hogy milyen elvárásunk van a rendszerrel szemben. A biztosítok a különbözõ védelmi szinteket várnak el attól függõen, hogy milyen értékre szeretnénk biztosítani a védendõ objektumunkat.
Az új házat építõk is gyakran utoljára hagyják a biztonságot, és csak akkor ijednek meg igazán, amikor már megtörtént a baj. Ezért is szeretnénk mindenképpen néhány tanácsot adni az új építkezõknek. A biztonságtechnikai szakembert legkésõbb akkor hívják ki az építkezéshez, amikor az épület már tetõ alatt áll, de a belsõ munkák még nem kezdõdtek meg, vagyis a villanyszerelés, becsövezése elõtt. Ekkor kell ugyanis megtervezni a riasztórendszert, és a gyengeáramú kábelcsatornákat (amelyek nem eshetnek egybe az erõsáramúval) elhelyezni a falba. Ezután jöhetnek a belsõ kõmûves- és szerelvényezési munkák, de a riasztórendszernek meg kell elõznie a készre szerelést. Mielõtt még a csapok, a radiátorok, a kazán, az elektromos szerelvények a helyükre kerülnének, a riasztórendszernek már mûködnie kell.
A riasztó rendszer kiegészítõ egységek a következõk lehetnek:
-
Mozgásérzékelõ
-
Nyitásérzékelõ
-
Üvegtörés érzékelõ
-
Beltéri és kültéri hang-fényjelzõ
-
Kezelõegység amely lehet LED kijelzõs vagy LCD
-
Vezetékes és vezeték nélküli pánikjelzõ
-
Szén-monoxid (CO) érzékelõ
-
Gázszivárgás érzékelõ
-
Füst vagy hõérzékelõ
-
Nedvesség érzékelõ